Au sosit colindătorii – copiii de la Grădinița și Școala Gimnazială „Ion Popescu de Coaș”

Aflați în apropierea luminatului praznic al Nașterii Domnului, am primit astăzi, prin glasul copiilor de la Grădinița și Școala Gimnazială „Ion Popescu de Coaș”, vestea cea bună a nașterii pruncului Iisus. Colindele noastre strămoșești au răsunat din vocile curate ale copiilor – veniți cu mic, cu mare – în fața primăriei comunei noastre.În întâmpinarea lor și a cadrelor didactice, sub îndrumarea cărora copiii au învățat importanță menținerii datinilor și obiceiurilor strămoșești, a ieșit domnul primar Călin Achim, împreună cu angajații instituției. Acesta a împărțit, la final, dulciuri copiilor, în semn de recunoștință pentru frumoasele colinde. În cuvântul de mulțumire, d-nul primar Călin Achim i-a îndemnat pe copii să rămână buni și cuminți, mai ales pentru că ne aflăm în perioada în care Moșul urmează să vină. Nu în ultimul rând, domnia sa a subliniat și buna colaborare existentă între Primărie și cadrele didactice ale instituțiilor educaționale ale comunei Coaș; o colaborare care este responsabilă într-o mare măsură de dezvoltarea armonioasă a vlăstarelor comunității noastre.Îi mulțumim d-nei director Maria Elena Opriș și întregului corp profesoral pentru efortul depus în realizarea acestei surprize!

Lasă un comentariu

Accesați versiunea anterioară a site-ului

Urmărește-ne

Coas.ro © 2022.